Pod takim hasłem odbyły się warsztaty na na Uniwersytecie Dziecięcym Jana Wyżykowskiego w Polkowicach prowadzone przez Jakuba Mokrzyckiego, doktoranta Politechniki Wrocławskiej.

Dwutlenek węgla – CO2 – jest naszym wrogiem czy przyjacielem? Dwutlenek węgla powstaje w szeregu procesów chemicznych i energetycznych jako uciążliwy produkt. Dlatego też stała się konieczna jego utylizacja lub magazynowanie! Mówi się, że jest gazem cieplarnianym – a mało kto wie, że w ogólnym rozrachunku ma mniejszy wpływ na efekt cieplarniany niż para wodna – gaz, którego byśmy o to nie podejrzewali. Warto sobie przypomnieć, że gdy latem po deszczu wyjdzie Słońce, zauważamy że „jest parno” – to nic innego jak dowód na to, że para wodna wręcz znakomicie podnosi temperaturę powietrza!
Dwutlenek węgla jest także ważnym surowcem w procesie fotosyntezy prowadzonej przez rośliny. Podczas wielu reakcji ten gaz przekształca się w cukier, którym odżywiają się rośliny. Jako ubocznym produkt reakcji powstaje tlen, którym oddychamy.
W piekarnictwie natomiast CO2 ma za zadanie spulchnić ciasto – np. chleb (drożdże rozkładają cukier do dwutlenku węgla).

A zatem – wróg, czy przyjaciel?