Światowy Tydzień Przestrzeni Kosmicznej, inaczej World Space Week, to ogólnoświatowa inicjatywa, którą po raz pierwszy obchodziliśmy w Polsce we Wrocławiu w dniach 7-8 października. Z okazji tego wydarzenia we Wrocławiu odbyły się astronomiczne warsztaty, prelekcje, spotkania z popularyzatorami astronomii, naukowcami a także przedstawicielami branży kosmicznej.

World Space Week Association (WSWA) powstało w 1980 roku jako promotor Spaceweek, które było obchodami pierwszego lądowania Księżycu. W 1981 roku utworzono „Centralę Tygodnia Przestrzeni”, aby organizować ogólnokrajowe święta w Stanach Zjednoczonych. Do roku 1999 Spaceweek rozprzestrzenił się na ponad 15 narodów. Wtedy Zgromadzenie Ogólne ONZ ogłosiło „Światowy Tydzień Przestrzeni”, który od tamtej pory odbywa się co roku od 4 do 10 października. Od samego początku odpowiedzialność za organizowanie wydarzenia World Space  Week wzięło WSWA. Pierwsze obchodzone przez ONZ obchody Światowego Tygodnia Kosmicznego odbyły się w 2000 roku.

Obecnie na całym świecie wydarzenie World Space Week obchodzi 86 krajów, w których łącznie odbywa się się ponad 8 700 różnego rodzaju wydarzeń. Tegoroczny World Space Week został ogłoszony pod hasłem „Odkrycia nowych światów w Kosmosie”. Jest to ogólny temat, który ma służyć inspirowaniu świata. Skupia w sobie takie zagadnienia jak np. misja New Horizons (pierwsza misja NASA wysłana do zbadania Plutona i Pasu Kuipera) czy Space X (rewolucyjne projekty w dziedzinie technologii kosmicznych). Obchody World Space Week mają poprawić świadomość ludzi w zakresie technologii kosmicznych, popularyzować wiedzę astronomiczną, a także pokazać, że niebo nie jest granicą dla ludzkiego poznania. Tegoroczne hasło ma umożliwić debatę na temat miejsca, które będziemy dalej badać – Księżyca, Marsa, a nawet dalszych zakątków Kosmosu. „Nasz temat przewodni 2017 roku ma być wykorzystany jako wytyczna do tworzenia wydarzeń, jednakże WSWA akceptuje rejestrację wszelkich wydarzeń związanych z przestrzenią kosmiczną, które odbędą się w dniach 4-10 października w oficjalnym wydarzeniu World Space Week”, powiedział Goran Nikolasevic, kierownik działu World Space Week Association (WSWA).

 

My również wzięliśmy udział w WSW! Podczas warsztatów pracowały dzieci i dorośli. Dzieci po raz kolejny udowodniły, że nie ma granicy dla ich wyobraźni i stworzyły istoty z innych planet wraz z ich planetami i środowiskami życia. Z kolei dorośli wzięli udział w interaktywnej historii podboju Kosmosu i zmierzyli się ze sobą podczas gry „Awantura o Kosmos” – z wylosowanej konkurencji musieli odpowiedzieć na pytanie. Dziękujemy wszystkim za wspaniałą zabawę! Warsztaty odbyły się w Szkole Podstawowej nr 26 we Wrocławiu.

 
Dziękujemy PTMA Wrocław za zorganizowanie warsztatów z okazji World Space Week Wrocław 2017! 🙂